0 30 60 90 120 15 KM
id="flag" inkscape:label="flag" version="1.1" inkscape:version="0.48.4 r" sodipodi:docname="Nový dokument 1">

Mystery keš, označovaná také jako „mysterka“, je z hlediska rozšíření druhým nejčastěji se vyskytujícím typem. Hlavní rozdíl oproti tradiční keši spočívá v tom, že souřadnice finální schránky nejsou v listingu přímo uvedeny. Pro jejich získání je nutné vyluštit určitou hádanku, šifru či rébus. Obtížnost luštění je již závislá na konkrétní keši a zkušenostech jejího luštitele. Existují mystery keše určené svou (ne)náročností například dětem a naproti tomu také ty s vysokou obtížností, které mohou být i velice náročné. Složitost lze vyčíst z atributu obtížnosti uvedeného v popisu. Správnost vyluštěných souřadnic je ve většině případů možné zkontrolovat a ověřit za pomoci kontroly umístěné v listingu.

Jako mystery keše mohou být označeny i tzv. „bonusové keše“, u kterých jsou finální souřadnice získány z jiných keší určité série apod. Dalším typem mohou být také tzv. „challenge keše“, u kterých je pro uznání nálezu nutné splnit nějakou, autorem stanovenou, podmínku. Typem mystery může být označena také schránka, která se nachází na úvodních souřadnicích, ale k jejímuž otevření je potřeba nějaká speciální pomůcka nebo kód. Do zmíněného dělení je případně možné zahrnout i další typy. Nejrozšířenější ovšem zůstávají keše obsahující luštění, šifru nebo hlavolam.

Zajímavosti:

  • Nejstarší v ČR založenou a doposud aktivní schránkou je mystery keš „Prague ZOO Puzzle Mania“ (GCHW7A), založená 7. 3. 2004.
  • Zastoupení mystery keší v ČR podle velikosti

    Zastoupení mystery keší podle obtížnosti a terénu

    ATLAS GEOCACHINGU Copyright © 2018